Çocuk Aldırmak Kürtaj Yaptırmak

Ülkemizde çocuk aldırmak olarak bilinen kürtaj operasyonu uzman hekimler tarafından yapılması gereken cerrahi bir müdahaledir.

Yasalarımızca kürtaj yaptırma süresi gebeliğin ilk on haftasıdır bu süreyi aşmış gebelikler hekimler tarafından sonlandırılamaz bu uygulamayı yapan veya yaptıran kişilere hapis cezaları ile birlikte para cezaları da uygulanmaktadır.

Gebelik Sonlandırmayı Kim Yapmalıdır?

Gebelik büyüdükçe kürtaj operasyonu da anne adayı için riskli bir işlem olmaktadır, bu sebeple gebeliğin ilk haftalarında ve uzman doktorlar tarafından yapılması gereklidir.

İstenmeyen gebelik oluştuğunda ilk olarak yapılması gereken şey bir kadın doğum uzmanına danışmaktır. Bunun haricinde halk arasında yayılan söylentilere itibar etmek, el altından satılan yasa dışı hapları kullanmak gibi yöntemler kişi hayatını büyük riske atacağından dolayı kesinlikle uygulanmaması gereken yöntemlerdir. Çeşitli bitkiler veya haplarla gebelik sonlandırmaya, düşük yapmaya çalışmak veya merdiven altı yerlerde steril olmayan ortamlarda kürtaj yaptırmaya çalışmak anne adayının hayatını büyük tehlikeye sokmaktadır. Bu yöntemler aşırı kanama, enfeksiyonlar, beyin kanaması, felç gibi sonuçlar doğurabileceği gibi tam olarak sonlanmamış olan gebelik devam edebilir ve bunun sonucunda büyük sakatlıkları bulunan bir bebek dünyaya gelebilir. Ayrıca yeniden anne olma isteği bulunan kişiler rahmin büyük oranda hasar görmüş olmasından dolayı tekrar hamile kalamayabilirler.

Kürtaj Hangi Hastanelerde Mevcuttur?

Ülkemizde kürtaj yasak olmayan devlet hastaneleri, özel hastane ve kliniklerde yasal süre içerisinde yapılan bir uygulamadır.

Çocuk aldırma kararı veren bir kişi ilk olarak hekime muayene olmalıdır. Muayene ardından operasyon için hazırlanır ve beş on dakikalık bir müdahalenin ardından gebelik sonlandırılmış olur. Kürtaj günümüzde kullanılan teknikler ve aletlerle riski olmayan, oldukça kısa süren basit bir işlemdir. Operasyonun ardından çeşitli koşullara dikkat edilmesi şartı ile kişi günlük hayatına dönebilir.

Kürtajın ardından rahim içerisinde enfeksiyonlara sebebiyet vermemek amacı ile iki hafta süresince cinsel ilişki yaşanmaması, havuz veya küvet gibi mikrop kapılabilecek yelere girilmemesi ve ağır işler yapılmaması gereklidir. Ayrıca doktorun verdiği haplar düzenli olarak kullanılmalıdır.

Kürtaj bir korunma yöntemi değildir ve kişi yeniden hamile kalabilir. Bu sebeple yeniden hamile kalmak istenmiyorsa kişi kendisine uygun bir korunma yöntemi seçmelidir.