Çocuk Düşürme Hapı Kullanmak Tehlikelidir

İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması ile ilgili olarak halk arasında düşük hapı olarak adlandırılan ilaçların kullanımı ile ilgili çeşitli söylemler mevcuttur.

Gerek herhangi bir operasyon yaptırmak istemeyen gebelerin, gerekse maddi olanakları bakımından kürtaj ücretini karşılayamayacak durumda olan kişilerin araştırdığı ve denemeye çalıştığı bu yöntem oldukça sağlıksız ve kişi hayatını tehlikeye atan bir yöntemdir.

Bazı ülkelerde kullanımına yasal olarak izin verilmiş olsa dahi bu hapların özel eczanelerde parayla satılması, el altından temin edilmesi ve yayılması ülkemizde yasaktır.

Düşük hapı olarak bilinen bu haplar yurtdışında güvenli düşük yapılması için doktor tavsiyesi ile kullanılmaktadır. Ancak ilk olarak sağlık durumunun ilaçla düşük yapmaya uygun olması ve doktorun onay vermesi gereklidir.

Çocuk Düşürmenin Yolları Doktor Kontrolü İle Yapın

İnternet üzerinden satılan veya el altından temin edilen bu ilaçlar içerisinde bulunan misoprostol maddesi doz aşımı olmadan düşük yaptırmaz ve düşük için gerekli doz aşımı da insan hayatını çok büyük bir riske sokar. Ayrıca bu madde mifepriston maddesi olmadan tek başına düşük yaptırmaz ve profesyonel haplarda dahi sadece rahim kasılmalarına yardımcı olmaları amacı ile belirli bir dozda kullanılmaktadır. Ancak ülkemizde bu ilaçları yasadışı olarak satanlar ilacın doz aşımı yapılarak kullanılması gerektiğini yoksa işe yaramayacağını söylemektedirler. Ancak bu ilaçlarda doz aşımı aşırı kanama, felç, kalp krizi, beyin kanaması gibi sonuçlar doğurmakta ve pek çok vaka da hasta hayatını kaybetmektedir. Ayrıca bir diğer risk ise tamamlanmamış düşük olması ve sakat bir bebeğin dünyaya gelmesidir.

Ülkemizde ölü gebeliklere ve bazı durumlarda düşük hapı olarak tabir edilen birtakım ilaçlar doktor kontrolünde hastalara kullandırılmaktadır, ancak bu süreç zarfında hasta sürekli doktor takibindedir.

Bu ilaçlar mifepriston ve misoprostol maddelerinin bir arada bulunduğu kombinasyon ilaçlardır ve doktor raporları haricinde eczanelerden para ile satın alınması mümkün değildir.

 Çocuk Düşürme Süresi Nedir

Bu haplar kullanılarak düşük yapma süresi 4 gündür. Ancak belirttiğimiz dibi mutlaka doktor kontrolünde hekimin onayı ile uygulanmalıdır. Ayrıca ülkemizde yasal kürtaj süresi gebeliğin ilk 10 haftasıdır bu süre aşıldığında kişiler suç işlemiş sayılmaktadırlar.