İstanbul Kürtaj Fiyatları

Yasal olarak 10 haftalıktan küçük istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması suç sayılmamaktadır. Ancak gebeliği sonlandırmak isteyen ailelerin ve kadınların merak ettikleri bir diğer husus kürtaj operasyonunun fiyatıdır.

Özellikle İstanbul gibi büyük ve kalabalık şehirlerde kürtaj yaptırmak maliyetli ve pahalı bir işlem olarak düşünülmektedir.

Kürtaj Ücretleri

Kürtaj operasyonu için net olarak bir ücret tablosu çıkarılamamaktadır. Ancak maliyeti belirleyen çeşitli etkenler göz önünde bulundurulduğunda kürtaj fiyatları artma veya azalma gösterebilmektedir.

Hastane seçimi, doktorun nitelikleri, hastanede bulunan aletlerin ve teçhizatın durumu, kullanılacak malzemelerin kalitesi, uygulanacak anestezinin genel mi yoksa sınırlı uyuşturma mi olacağı gibi soruların cevapları bu maliyetlerin çoğalmasına ya da azalmasına sebep olabilmektedir. Ayrıca hastada var olan farklı hastalıklar, kan uyuşmazlığı, farklı bir operasyonun yapılıp yapılmayacağı, gebeliğin büyüklüğü de ücretlendirmede önemli rol oynamaktadır.

Devlet hastanelerinde de yaptırılabilen kürtaj işlemi buralarda çok daha ucuza yapılabilmektedir. Hastanenin şartlarına göre 150 ile 700 lira arasında değişen ücretler talep edilse de pek çok hasta kürtaj operasyonunu özel hastanelerde yaptırmak istemektedir.

Kürtaj Fiyatları

İstanbul içerisindeki özel hastane ve kliniklerde yaptırılacak kürtaj operasyonu kişilere 1500 ile 4000 lira arasında değişen fiyatlara mal olmaktadır. Bu ücretler yukarıda saydığımız etkenlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

İstanbul gibi büyük şehirlerde kürtaj operasyonun diğer şehirlere nazaran bir miktar daha pahalı olacağını söyleyebiliriz. Ancak İstanbul gibi çok fazla doktorun, hastanenin ve özel kliniğin bulunduğu bir büyük şehirde buralardan ortalama bir ücret bilgisi talep ederek size en güvenilir gelen ve bütçenize uygun olan bir hastane veya klinikte operasyonu gerçekleştirebilirsiniz.

Kürtaj işlemi sonrasında yeniden hamile kalmak istemiyorsanız bir doğum kontrol yöntemi kullanmanız gereklidir. Çünkü kürtaj operasyonu yeniden hamile kalınmasına engel olan bir operasyon değildir. Bu sebeple spiral, kol altı implantı, doğum kontrol hapı gibi seçeneklerden size uygun olan biri ile istenmeyen gebeliklerin önüne geçebilirsiniz.  Eğer çocuk sahibi iseniz ve başka bir bebek daha istemiyorsanız küçük bir operasyonla yumurtalık kanallarının bağlanması yöntemi ile istenmeyen hamileliklere engel olabilirsiniz.

Kürtaj ve korunma yöntemleri ile ilgili mutlaka uzman hekimlere danışmalı ve operasyonları bu kişilere yaptırmalısınız.