Kürtaj Kaç Saat Sürer?

İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için ya da rahim içerisindeki zararlı materyallerin uzaklaştırılması amacı ile uygulanmakta olan kürtaj işlemi bir cerrahi müdahaledir.

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi kürtaj operasyonu için de muayene, hazırlık, işlem ve operasyon sonrasında nekahet dönemi bulunmaktadır.

Kürtaja Nasıl Hazırlanılır?

Kürtaj işleminin öncesinde ultrason ile gebelik muayenesi yapılır ve gebelik zamanı tespit edilir. Eğer gebelik 10. haftayı doldurmuş ise kürtaj işlemi yapılmaz çünkü kanunlarımızca 10 haftadan büyük gebeliklerin sonlandırılması yasaktır. 10 haftadan küçük ceninlerde rahim tahliyesine anne adayının sağlık durumu elverişli ise onay verilir.

Kürtaj operasyonuna hazırlık aşamasında özel solüsyonlar kullanılarak rahim içi ve vajina hijyeni sağlanır. Serviksin yumuşatılması ve rahim ağzının açılarak sabitlenmesinden sonra anestezi uygulaması yapılır. Anestezi tercihi hastaya bağlıdır. Lokal veya genel anestezi tercihi yapılabilir. Lokal anestezi de sadece rahim ağzı uyuşur ve rahim içi uyuşmadığından dolayı hasta ağrı hissedebilir.

Genel anestezi uygulanan hasta derin uyku hali yaşar ve operasyon esnasında ağrı veya acı hissetmez. Kadının ağrı hissetmemesi ve psikolojik olarak etkilenmemesi için kadın doğum uzmanları yaygın olarak genel anesteziyi tavsiye etmektedirler.

Kürtaj işlemi kanül adı verilen şırınga benzeri aletin rahim içerisine gönderilip gebelik ksesinin alınması ve rahimden çıkarılması ile son bulur. Bu işlem 5 dakika içerisinde yapılan oldukça basit bir uygulamadır.

Kürtaj Süresi Nedir?

Günümüzde kürtaj operasyonlarında vakum yöntemi kullanılmaktadır. Bu teknik eskiden uygulanan kazıma yöntemine göre oldukça tehlikesiz ve kısa süren bir yöntem olduğu için operasyon 5 –10 dakika arasında bitirilir.

Genel anestezi sonrasında hasta bir saat gözlem altında tutulur olumsuz bir durum olmadığı sürece bir saat sonra evine gönderilir. Lokal anestezi uygulanan hasta işlem biter bitmez evine gidebilir.

Görüldüğü gibi kürtaj operasyonu tüm aşamaları ile 20 dakika sürer. Genel anestezi almış hastalarda dinlenme süresi ile birlikte en fazla 1 saat 30 dakika gibi bir sürede biter.

Gebelik süresi 10 haftadan fazla olan ve rahimin tahliyesinin hekimlerce uygun görüldüğü acil durumlarda bebeğin büyüklüğü ve işlemin risklerinden dolayı bu süre biraz daha fazla olabilir.