Kürtaj Öncesi Yapılması Gerekenler ve Dikkat Edilecekler

Kürtaj işlemi cerrahi bir işlemdir ve her cerrahi işlem öncesinde olduğu gibi bunda da dikkat edilmesi gereken durumlar bulunmaktadır.

Her ne kadar basit ve kısa bir operasyon olsa da kürtaj işlemi öncesinde bazı noktalarda dikkatli olmak operasyon sonrasında çeşitli sıkıntılar yaşanmasının önüne geçecektir. İşlem gebelik sonlandırma veya farklı bir tıbbi sebeple yapılıyor olsa da bu hususlar hastanın sağlığı ve rahatı için önemlidir.

Kürtaj Nerede Yaptırılmalı?

İlk olarak kürtaj yaptırılan yer seçimi doğru yapılmalıdır. Tüm tıbbi teçhizatları bulunan, uzman hekimleri olan bir sağlık kuruluşunda veya klinikte yaptırılmalıdır. Tercih ettiğiniz uzmanın hem medikal hem de psikolojik ihtiyaçları gözeten ve hastayı yargılamayan bir kişi olması gereklidir.

Kürtaj Günü Neler Yapılmalı?

Kürtaj günü hasta anestezi uygulanacağı için yalnız olmamalıdır, yanında kendisine yardımcı olacak birinin bulunması iyi olacaktır.

Anestezi tercihi iyi yapılmalıdır. Emziren veya genel anesteziden olumsuz etkilenecek farklı sıkıntıları olan kişiler lokal anestezi uygulatmalıdır. Anestezi tercihi doktor ile beraber yapılmalıdır.

Genel anestezi uygulanacaksa hasta 6 saat öncesinden başlayarak hiçbir şey yiyip içememelidir.

Kürtaj işlemi öncesinde kürtajı yapacak olan doktorun verdiği ilaçlar haricinde 48 saat boyunca hiçbir ilaç kullanılmamalıdır.

Operasyon öncesinde tuvalete gidilmeli mesane ve bağırsaklar boşaltılmalıdır.

Hastada mide ile ilgili sağlık problemleri varsa işlemden bir hafta öncesinden başlayarak süt ve süt ürünleri tüketilmemelidir bu olası ağrıların daha da yoğun hale gelmesine sebep olmaktadır.

Kürtaj öncesinde ve sonrasında hastaların ağır ve yorucu işler yapması önemli sorunlara yol açabilmektedir. Bu sebeple hem öncesinde hem de sonrasında bu tür işler yapılmamalıdır.

Hasta sigara tüketiyorsa operasyondan bir hafta öncesinde sigara kullanımını bırakmalıdır. Sigara kullanımı hastanın vücudunun verilen narkoza karşı tepkisini değiştirmektedir, bu sebeple hastaya daha fazla narkoz verilmesi gerekebilmektedir.

Hasta kürtaj öncesinde cinsel ilişkiden bir süre uzak kalmalıdır, bu durum vajinada çeşitli zedelenmelere sebebiyet verebilir ve sonucunda işlem esnasında kanamaların çoğalmasına, vajinada kasılmalar oluşmasına sebep olur. Bunun sonucu olarak işlem süresi uzar ve operasyon zorlaşır.

Alkol kullanımı da kesilmelidir. Aksi takdirde hastada yoğun baş ağrıları ve karın ağrıları görülebilir.