Kürtaj Sonrası Ağrı Olmaması İçin Yapmanız Gerekenler

Kürtaj operasyonu cerrahi bir müdahaledir ve operasyondan sonra ağrı oluşması normal bir durumdur.

Kürtaj esnasında hastaya verilen ağrı kesiciler ve uygulanan anestezi etkisiyle ağrı hissedilmez ancak ağrı kesicilerin etkisi azaldığında ve anestezi etkisinden çıkıldığına hasta kasıklarında regl sancısına benzer kramp şeklinde bir ağı hissedebilir. Bu ağrının sebebi rahim içerisinde oluşan kasılmalardır. İşlem esnasında rahim içerisinde kan ve pıhtı birikmeleri oluşur ve rahim kendi kendini iyileştirmeye başladığında bu birikintilerin dışarı atılabilmesi için kasılma hareketleri yapar. Bu kasılma hareketleri de hastanın bünyesine bağlı olarak hafif veya biraz şiddetli bir ağrı hissetmesine sebebiyet verebilir.

Ağrılar Nasıl Azalır?

Kürtaj sonrasında ağrıların daha az hissedilmesi ve hayatınızı olumsuz etkilememesi için doktorunuzun verdiği antibiyotik ve ağrı kesicileri düzenli bir şekilde kullanmanız gereklidir. Aynı zamanda kürtajdan sonra sulu ve hafif gıdalar tüketmeniz sindirim sisteminizin zorlanmaması için faydalı olacaktır çünkü sindirim sisteminizin zorlanması rahime baskı yapılmasına ve dolayısıyla ağrıların artmasına sebebiyet vermektedir.

Ağrılarınızın azalması için mümkün olduğunca yatarak dinlenmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca vücudunuzu sıcak tutmalısınız.

Kasık bölgenize koyacağınız bir sıcak su torbası ağrılarınızın hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Kendinizi zorlayacak hareketler yapmamalı ve ağır kaldırmamalısınız. Aynı şekilde karın bölgenizi sıkıştıracak hareketler de ağrılarınızı artırabilir.

Doktorunuzun yazmış olduğu ilaçlar haricinde ağrı kesiciler kullanmayınız, kan sulandırıcı içeren ağrı kesiciler kanamanızın daha da artmasına ve dolayısıyla ağrılarınızın da geçmemesine sebep olur.

Enfeksiyon Kapmaması İçin;

Kürtaj işleminden sonra hastanın enfeksiyon kapması halinde çok ağrılı ve yoğun kanamalar görülebilir bu durumda doktorunuza danışmanız gereklidir.

Enfeksiyon kapmamak için işlem sonrasına iki hafta süresince vajinal duş yapılmamalı, havuz, küvet, jakuzi gibi ortamlara girilmemeli ve cinsel ilişkide bulunulmamalıdır. Çünkü açık durumda olan rahim ağzından bakterilerin içeriye girerek enfeksiyon oluşturması ihtimali oldukça yüksektir bu durum da ağrılara sebep olmaktadır.

Kürtaj operasyonu esnasında içeride parça kalması veya rahim içinin zarar görmesi durumlarında olukça şiddetli ağrılar görülebilir. Çok şiddetli ağrınız ve bununla birlikte büyük pıhtılı ve kötü kokulu kanama varsa muayene zamanını beklemeden doktorunuza gözükmeniz de fayda vardır.