Kürtaj Sonrası Bilmeniz Gerekenler

Kürtaj operasyonu günümüzde olukça basit ve uygulanması kolay bir hale gelmiş olsa da operasyon sonrasında uygulanması gereken birtakım kuralları vardır. Bu kuralların yerine getirilmesi operasyon geçiren kadının sorunsuz bir iyileşme dönemi geçirmesi ve sağlığı bakımından oldukça önemlidir.

Müdahale sonrasında halsizlik, bulantı, baş dönmesi gibi şikayetler gözlemlenebilmektedir bunların oluşmaması için hasta ani ve zorlayıcı hareketler yapmamalıdır.

Kürtaj operasyonu olan kişi ağır kaldırmamalı ve kendisini zorlayacak işler yapmaktan kaçınmalıdır.

Operasyon sonrasında birkaç saat dinlenilmesi gereklidir ve  hastalara sulu gıdalar tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Kürtaj Sonrası Kanama

Kürtaj yapıldıktan sonra hastalarda on güne kadar sürebilen kanamalar görülmektedir. Çok ağrılı, kokulu ve aşırı bir kanama hali olmadığı sürece bu kanamaların olması normaldir.

Enfeksiyon kapılmaması için hastalara ayakta ılık su ile duş almaları önerilir. Vajinal bölgenin ıslatılmaması gerekmektedir.

Kürtaj operasyonundan sonraki iki haftalık süre boyunca hastaların deniz, havuz, küvet, jakuzi gibi yerlere girmemeleri enfeksiyon kapmamaları için dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Doktor tarafından verilen antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır.

Kürtaj sonrasında kanama devam ederken cinsel ilişkide bulunulması enfeksiyona yol açabileceğinden dolayı risklidir. Bu sebeple kanama süresince cinsel ilişkide bulunulmaması istenir.

Operasyon sonrasında bir süre adet sancısına benzeyen kramplar yaşanabilir ancak bunlar geçicidir. Kürtaj işleminden yaklaşık kırk gün sonra normal bir şekilde adet görülmesi gerekir, aksi bir durumda doktora danışılmalıdır.

Kürtajdan bir afta sonra yeniden muayene olmak gereklidir. Bu muayene rahim içerisinde bir hasar olup olmadığının veya parça kalıp kalmadığının görülebilmesi bakımından gereklidir.

Psikolojik olarak suçluluk duygusu hissedilmesi, rahatsızlık hissedilmesi normal bir durumdur ancak bu konunun üstesinden gelinemiyorsa bir uzmandan yarım alınması gereklidir.

Kürtaj Sonrası Gebelik

Kürtaj sonrasında hemen hamile kalınabilir yani kürtaj sonraki gebelikleri engelleyen bir durum oluşturmaz bu sebeple hasta yeniden gebe kalmak istemiyorsa mutlaka bir korunma yöntemi uygulamalıdır.

Herhangi bir durumdan dolayı kürtaj yaptırmak durumunda kalmış ancak yeniden gebe kalmak isteyen hastalar tekrar hamile kalmak için en az üç ay beklemelidir. Bu süre rahimin kendisini toparlayabilmesi için gereklidir.