Kürtaj Sonrası Hamilelik Ne Zaman

Kürtaj sonrası hamilelik ne zaman olur, yeniden hamile kalabilir miyim gibi sorular pek çok kadın doğum uzmanının sıklıkla karşılaştığı sorulardandır.

Eğer kadında rahim içerisinde farklı bir problem yoksa yumurtlama periyodu ve yumurtaların sağlığı uygunsa kürtajdan sonra hemen hamile kalabilir.

Hekimler kürtaj operasyonu sonrasında ilk bir  hafta cinsel ilişkiden uzak durulmasını tavsiye ederler. Bunun sebebi sonlandırılan hamileliğin ve operasyonun etkilerinin rahimde halen devam ediyor olmasıdır. Bu süreçte rahim korumasız ve enfeksiyona açık bir şekildedir, kadın kolaylıkla mikrop kapıp rahimde iltihaplanma gibi farklı problemler yaşayabilir.

Kürtaj Sonrası Ne Zaman Hamile Kalınır?

Kürtaj işlemi sonrasında en az 3 ay süre ile kadınların yeniden hamile kalmaması ve korunmaları önerilir. Bu 3 aylık süreç hem kadının metabolizmasının düzene girmesi hem de rahimin yeni bir gebelik için sağlıklı bir hale gelmesini beklemek maksadı ile konulmuştur. Bu sayede sonraki gebelik sağlıklı ve problemsiz bir şekilde gerçekleşebilir.

Kürtaj sanılanın aksine kadın sağlığını ve doğurganlığını olumsuz etkileyen bir işlem değildir. Eğer bu işlem uzman hekimler tarafından steril bir ortamda yapılmışsa yeniden hamile kalamama gibi korkuların olmaması gerekir.

Kürtaj Sonrası Hamile Kalınır mı?

Eğer kürtaj yaptıran kadının yumurtaları sağlıklı ise ve yumurtlama düzeni problemli değil ise yeniden hamile kalabilir.

Kürtaj operasyonu sonrasında doktorunuzun tavsiyelerine uyup kişisel hijyene dikkat ettiğiniz sürece yeniden hamile kalmakta bir engel yoktur.

Kürtaj sonrasında doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli olarak kullanmanız gereklidir. İlk on gün boyunca devam eden kanamalar sürerken tampon yerine ped kullanmanız ve sık sık değiştirmeniz bakteri oluşumunu engelleyecektir ve bu süreçte enfeksiyon kapılmasının önüne geçecektir.

Kürtaj sonrasında banyo yaparken ayakta duş almanız önerilir. Havuz, jakuzi, küvet gibi alanlara girip yüzmemeniz mikrop kapmamak için uymanız gereken bir uygulamadır.

Gene operasyon sonrası ilk aylarda ağırlık kaldırmamanız ve kendinizi yoracak aktivitelerden uzak durmanız gereklidir.

Beslenmenize dikkat ederek her gün bol su içmeniz sağlığınızı düzenleyecek, vücudunuzun toparlanmasını kolaylaştıracaktır.

Uyku düzeninize, beslenme düzeninize ve hijyeninize dikkat ettiğiniz sürece kürtaj sonrasında yeniden hamile kalmanız zor bir süreç değildir.

16.10.18