Özel Hastanelerde Kürtaj Ücretleri

Sağlık problemleri veya kişinin (çiftin) istememesi durumunda gebeliğin sonlandırılması için kürtaj işlemi uygulanmaktadır. Kadınlar hayatlarının bazı dönemlerinde istenmeyen gebelik problemleriyle karşı karşıya kalabilmektedirler. Bunun sonucunda kürtaj işlemine başvururlar ancak fizyolojik ve psikolojik açıdan oldukça zor bir süreçten geçerler. Teknolojiyle beraber bu sancılı süreç artık daha rahat ve sağlıklı bir sürece dönüşmüş bulunmaktadır.

Özel Hastaneler Kürtaj Fiyatları Ne Kadardır?

İstenmeyen gebelik durumuna karşı her gün birçok insan kürtaj amacıyla hastanelere başvurmaktadır. Genel olarak kürtaj işlemi için 500 ile 3000 lira arası bir fiyat verilmektedir. Kürtaj işleminde fiyatı belirleyen birçok sebep mevcuttur. Öncelikle gebelik süreci, hastanenin sahip olduğu ekipmanların gelişmişliği, işlemi uygulayacak olan doktorun uzmanlık derecesi (tecrübesi) ve hastanenin bu tür işlemler için belirlemiş olduğu fiyatlandırma stratejisi, işlem sonrası ödenecek olan tutarı belirlemektedir. Hastanın tercihleri de fiyata etki eder. Örneğin, standart kürtaj işlemi yerine daha sağlıklı ve hızlı sonuç veren vakum kürtaj işlemi seçilirse, fiyat açısından daha yüksek bir ödeme yapmak gerekmektedir. Lokal anestezi yerine genel anestezi yapılması da aynı oranda daha yüksek bir fiyat ödenmesine sebep olacaktır. Her iki işlemde hastanın sağlığı açısından uygundur ancak karşılaştırıldığında bazı farklılıkları ve kolaylıkları olacaktır.

Kürtaj fiyatlandırmasında operasyon öncesi yapılması gereken tetkiklerin ücretleri, gerekli görülen kontrol amaçlı işlemlerin ücretleri ve gerekli görüldüğü durumlarda hasta yatış işlemleri gibi durumlar fiyatı etkileyecektir. Yapılacak olan ilk muayene sonrasında doktorunuz gerekli uyarıları yapıp hangi işlemlerin gerekli olduğuna karar verecek ve size genel bir bilgi verecektir.

Eğer kürtaj yapılması sağlık açısından mecburi bir durum arz ediyor ise özel hastaneler SGK’undan da belli bir ücret alacakları için işlemin ücretini biraz düşük tutabilirler.Bu tarz bir durum ile karşı karşıya gelirseniz devlet hastanesi aramak yerine doğrudan en yakın veya en güvendiğiniz özel hastaneye giderek başvurunuzu yapabilirsiniz.Ama bu işlemi devlet hastanesi cretsiz yapmaktadır.

Yasadışı Yerlerde Kürtaj Yaptırmayın!

İstenmeyen gebelik sonucunda birçok insan merdiven altı diye adlandırılan yasa dışı ve oldukça sağlıksız yerlerde kürtaj yaptırmaktadır. Bunun sonucunda bir daha hamile kalamayacak olan, hayat boyu sağlık sorunları yaşayan hatta hayatını kaybeden insanlar resmi olarak kayıtlara geçmiştir. Bu nedenle asla böyle yerlere başvurmamalı, sorununuz ne olursa olsun önce sağlığınızı göz önünde bulundurarak hareket etmelisiniz.