Sakın Kürtaj Hapı Kullanmayın

Gebeliğin kürtaj yerine haplarla sonlandırılmasına dair çeşitli sorular bulunmaktadır. Bu hapların kullanılması yasal mıdır, zararları var mıdır gibi pek çok soru ile karşılaşılmaktadır.

Ülkemizde yasal olarak kullanımda olan hiçbir kürtaj veya düşük hapı yoktur. Doktorların bazı hastalarına verdiği ilaçlar ise sadece kürtaj operasyonu geçirmiş veya düşük yapmış hastalarda rahim içinde biriken kan ve pıhtı gibi dokuların atılmasını kolaylaştırmaya yöneliktir.

Avrupa ülkelerinde erken gebelik dönemlerinde cerrahi müdahale gerektirmediği için kullanılan bu haplar ülkemizde onay almamıştır.

Ülkemizde yasal olarak satışı bulunmayan bu hapların çeşitli yollarla elde edilerek kullanılması da oldukça riskli ve tehlikelidir.

Doktor tavsiyesi olmadan kullanılan bu ilaçlar sağlığı tehdit eder, zehirlenmelere sebebiyet verebilir, kişinin ölümüyle sonuçlanacak durumlarla bile karşılaşılabilir.

Kürtaj Hapı Kullanmak Tehlikelidir

Kürtaj veya düşük hapı olarak bilinen hapların doktor gözetimi olmadan kullanımı oldukça tehlikelidir. Bu haplar gebeliğin tam olarak sonlandırmayabilir rahim içinde parçalar kalabilir. Bu durum da çok ciddi hastalıklara ve kan zehirlenmelerine yol açarak kişinin ölümüne dahi sebep olur.

Kanama oluşmasına sebep vererek gebeliğin sonlanmasını sağlayan bu haplar kullanıldığında aşırı ve durdurulamayan kanama olabilir ve bu durumda kişi hayatını kaybedebilir.

Hassas bünyelerde ve vücut direnci az olan bünyelerde barındırdığı çeşitli maddeler dolayısı ile beyin kanamasına neden olabilen bu hapların kullanılması oldukça risklidir.

Rahimde de oldukça büyük zararlar oluşturan bu hapların kullanılması tehlikelidir ve bu sebeplerle ülkemizde kullanımı yasaklanmıştır.

Kürtaj Hapı Kullanmak Ölüm Getirir

Kürtaj hapı adı altında el altından satılan hapların kullanımı oldukça tehlikeli sonuçlar doğurmaktadır.

Rahimin kasılarak kanama oluşması ve gebeliğin bu şekilde sonlandırılması amacı ile üretilmiş olan hapların kullanımı bazı ülkelerde yasal olsa da ülkemizde yasal olarak onay almamıştır.

Bu haplar kullanan kişilerin ölümüne sebep verebilecek kadar tehlikeli haplardır. Kişilerde aşırı ve durdurulamayan kanamalar, içerikleri maddeler sebebi ile beyin kanaması gibi sonuçlarla karşılaşılabilmektedir.

Ayrıca rahim içinde parça kalması riski de bulunmaktadır, bu durumda kişiler kan zehirlenmeleri yaşayabilmektedir.

Şiddetli bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı gibi yan etkileri de olan bu ilaçların diğer yan etkileridir.