Kürtaj Yaptırmak Yasal Mı

Ülkemizde en çok tartışılan ve cevabı merak edilen konulardan biri de kürtaj yaptırmanın yasal olup olmadığıdır.

Korunmasız ve bilinçsiz cinsel ilişkide bulunulması sonucunda pek çok insan kürtaj operasyonuna yönelmektedir. Fakat kürtaj operasyonunun yasal bir uygulama mı yoksa yasak mı olduğu konusu hakkında kesin bilgiye sahip olmayan bireyler bu sorunun cevabını araştırmaktadır.  2012 yılında gündeme gelen kürtaj yasası düzenlemesi ile kürtaj hakkında tartışmalar ortaya çıkmış ve gelen tepkiler üzerine düzenleme rafa kaldırılmıştı.

Kürtaj Cezası Var mı?

Kürtaj işlemi belirlenmiş kurallar çerçevesinde ülkemizde yasal bir uygulamadır.

Bu konu hakkında belirlenmiş kurallar yasalarımızca korunma altına alınmış olup uymayan kişiler hakkında cezai işlemler uygulanmaktadır ve verilecek olan bu cezalar en az 1 yıl hapis ve adli para cezasından başlamaktadır.

Ülkemize halen yürürlükte olan ve 24/5/1983 tarihinde kabul edilip, 27/5/1983 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 2827 numaralı Nüfus Planlaması Hakkında Kanunu’nun kürtaj ile ilgili 5. Maddesinde belirtilen ifade şu şekildedir.

“Gebeliğin 10. Haftası doluncaya kadar annenin sağlığı açısından tıbbi sakınca olmadığı takdirde rahim tahliye edilir.”

Kürtajın Yasal Şartları Nelerdir?

Nüfus planlaması Hakkında Kanun’un 5. ve 6. maddeleri ile belirlenmiş kurallara göre gebeliğin 10. Haftasına kadar anne adayının sağlığını tehdit edecek bir durum olmadığı sürece kürtaj yaptırılabilir.

Ülkemizde 10 haftalıktan küçük gebeliği olan ve 18 yaşını aşmış bir kadın kürtaj yaptırabilir. Kadın evli ise eşinin onayı da gereklidir.

18 yaşından küçük gebelerde kürtaj işleminin yapılabilmesi için anne adayı evli dahi olsa yasal vasisinin izni de gereklidir.

15 yaş ve altı kürtaj taleplerinde ise kesinlikle hiçbir işlem yapılmadan durum adli mercilere haber verilir ve yasal süreç başlatılır.

10 haftalıktan büyük gebelikler sonlandırılamaz. Bu gebeliklerin sonlandırılabilmesi için ancak anne adayının hayatını tehlikeye atan ve gebelikten kaynaklanan bir sağlık probleminin oluşması gereklidir.  Aynı şekilde anne rahminde gelişmekte olan bebekte oluşabilecek ağır sakatlık durumları ve bebeğin sağlık durumunun olumsuz yönde gelişmesi sonucunda rahim tahliye edilebilir.  Ancak bu tür gebeliklerin sonlandırılması sadece uzman hekimlerin muayeneleri sonucunda hazırlayacakları rapor ve sağlık kurulunun onay vermesi ile gerçekleştirilebilir.