Vakumlu Kürtaj Riskleri

Her cerrahi müdahale büyük veya küçük farkı olmaksızın bazı riskler taşımaktadır, anormal durumlarla karşılaşılabilmektedir.

Vakumlu kürtaj da bir cerrahi müdahale olduğu için %100 güvenli bir prosedür olduğunu söyleyemeyiz.

Ancak uyulması gereken kurallara uyarak ve alınması gereken tüm önlemleri alarak karşılaşılacak risklerin önüne geçmek mümkündür.

Yasal olarak belirlenmiş sınır olan 10 haftalıktan küçük gebeliklerde tecrübeli bir kadın doğum uzmanı tarafından yapılan vakumlu kürtaj uygulamasında ciddi risklerle karşılaşılmaz. Fakat nadir olarak karşılaşılabilecek riskler ve durumlar bulunmaktadır.

Kürtajda Anestesi Duyarlılığı Nedir?

Lokal anestezi ile yapılan işlemlerde hastanın aşırı duyarlılık göstererek  bayılması  %1 oranında görülebilen bir durumdur.

Lokal veya genel anestezi uygulanan hastanın bulantı hissetmesi veya kusma durumu olabilir bu çeşitli ilaçlarla sonlandırılan bir haldir.

Erken dönemlerinde bulunan gebeliklerde rahim ağzının sert olması sebebi ile kanül yerleştirilemeyebilir ve işlem yapılamayabilir. Bu gibi durumlarda bir hafta kadar beklenir.

Yasal olarak gerekli koşulları taşıyan ve sonlandırılması gereken 10 hafta üzeri gebeliklerde rahim delinmesi ihtimali bulunmaktadır. Bu büyüklükteki gebeliklerde kullanılan büyük ve metal aletlerden kaynaklanabilecek bu durumda rahim ameliyatı gerekebilir.

Erken dönem gebeliklerde kürtaj esnasında rahim içerisinde kan birikebilir ancak bu durum hayati tehlike yaratmaz, rahim içerisindeki kan boşaltılır.

Büyük Gebeliklerde Kürtaj Riskleri Nelerdir?

Büyük gebeliklerde rahim içerisinde parça kalabilir bu durum kendisini şiddetli ve normal olmayan kanamalar ile belli eder, parça düşmesi gözlemlenebilir.

Geç dönemlerde kendisini gösteren bir durumda rahim ağzı tıkanıklıklarıdır.  hasta adet sancısına benzer ağrılar hisseder fakat üreme sağlığını olumsuz etkilemez. Basit bir müdahale ile yapışıklık açılır.

Ender olarak oluşabilecek bir diğer olumsuz durum ise rahim içinin hasar görmesi sonucu oluşabilecek yapışıklıklardır. Bu durumda hastalar 5-6 hafta süresince adet görmez fakat gerekli müdahale ile sorun ortadan kaldırılır.

İşlem esnasında rahime bakteri bulaşarak enfeksiyon kapılması ihtimali bulunmaktadır. Fakat bu risk kürtaj öncesinde cinsel yolla bulaşan hastalıklara sahip olan kişilerde daha fazladır.

Vakumlu kürtaj ve diğer kürtaj yöntemlerinde de oluşabilecek olan bu riskler usulüne uygun olarak yapılan işlemlerde görülmesi oldukça ender rastlanan risklerdir. Bu gibi risklerle karşılaşılmaması için yasalara uyulması ve uzman hekimlerle çalışılması gereklidir.